Öz Geçmişim
 Öz Geçmişim

        1956 yılında Adana’da dünyaya gelmişim... İlk ve ortaokulu Adana’da, liseyi İstanbul’da bitirdim. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. Aynı bölümde başladığım doktora çalışmasını 1987 yılında tamamlayarak Yeni Türk Dili bilim dalında doktor unvanını aldım.

Çalışma yaşamıma Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak başladım. Kültür Bakanlığına bağlı olarak kurulan Ansiklopedik Evliya Çelebi Seyahatnamesi Yayın Bürosuna naklen atandım. Büronun 1981’de kapatılması üzerine Çukurova Üniversitesine geçtim. 1983-1989 yılları arasında Türk Dili okutmanı olarak görev yaptım. 

1989’da Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne yardımcı doçent olarak atandım. Ekim 1990’da yapılan doçentlik sınavında başarılı olarak Yeni Türk Dili Bilim Dalında doçent unvanını aldım.

Türkiye Türkçesi ve Türk dilinin lehçeleri ile ilgili çeşitli makaleler, bildiriler, kitaplar ve hazırlamış olduğum profesörlük takdim tezi ile Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Türk dili profesörlüğü kadrosuna atandım.

1995 yılında Türk Dil Kurumu aslî üyeliğine, 1998’de ise Türk Dil Kurumu Yürütme Kurulu üyeliğine seçildim. 15 Nisan 2001 tarihinde de Türk Dil Kurumu Başkanlığına atandım. 

Genel Sekreterliği Almanya’da bulunan Uluslararası Sürekli Altayistik Konferansı’nın (Permanent International Altaistic Conference PIAC) 2003 yılında dönem başkanlığını yaptım. Tataristan Bilimler Akademisi ve Kırgızistan Cengiz Aytmatov Akademisi şeref üyeliğine seçildim.

Türk Dil Kurumu Başkanlığı görevini yaklaşık 11 yıl yürüttükten sonra 12 Ocak 2012 tarihinde asıl kadromun bulunduğu Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümündeki öğretim üyeliğine döndüm.  

Hâlen Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim üyesi ve Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktayım. Yrd. Doç. Dr. Gülseren Akalın ile evliyim, iki çocuğumuz var. 

Özellik SIRA =
Özellik Tür =

 
    
 
Her hakkı saklıdır © Prof. Dr. Şükrü Halûk Akalın      
      
Web Tasarım: AdaNET